Committees

KENDRIYA VIDYALAYA, RAIL PARISAR, GONDA

VARANASI REGION

Date -  05/04/2019

 

The following Administrative committees have constituted for smooth functioning of the Vidyalaya for the session 2019-20. The committee Incharges & Members are requested to extend whole hearted cooperation to excel the Vidyalaya in public domain. If they feel any difficulty may contact the undersigned for rectification. 

Sr. No.
Name of Dept./Work
Incharge & Member
           Signature
1
Admission
Mr. C S Singh I/C (PGT-CS)
Mr. Shyam Kumar (TGT-ART)
Mr. Ganesh Kumar (TGT-P&HE)
Mrs. Savita Singh  (PRT)
 
2
Examination (External) & CBSE board
Mr. C S Singh I/C (PGT-CS)
Mr. Shyam Kumar (TGT-ART)
Mr. Ganesh Kumar (TGT-P&HE)
Mr. Savita Singh   (PRT)
Mr. Ram Prasad (Sub Staff)
 
3
Examination (Home)
Ms. Pooja Kumari I/C (PGT-ENG)
Mrs. Payal Yaduyanshi (PGT-MATHS)
Mr. C S Singh    (PGT-CS)
Mr. Shyam Kumar (TGT-ART)
Mrs. Savita Singh (PRT)
Mr. Ram Prasad (Sub Staff)
Mr. Tilak Ram (Sub Staff)
 
4
UBI Portal Fee Verification
Mr. C S Singh I/C (PGT-CS)
Mr. Shyam Kumar (TGT-ART)
Mr. Intekhab Alam (TGT-WE)
 
5
Games & Sports Dept.
Mr. Ganesh Kumar I/C (TGT-P&HE)
Mr. Shyam Kumar (TGT-ART)
 
6
First Aids Dept.
Mr. Ganesh KumarI/C (TGT-P&HE)
Mrs. Kalyani Mishra (PRT)
Mrs. Anshul Saroha (PRT)
 
7
Salary Verification every month in manual sheet
Mrs. Payal Yaduvanshi I/C (PGT-MATHS)
         (TGT-MATHS)
 
8
Morning Assembly organization 
Mr. Harishankar I/C (PGT-HINDI)
Ms. Pooja Kumari (PGT-ENG)
Mr. C B Mishra (TGT-ENG)
Mrs. Kalyani Mishra (PRT)
Ms. Seep Agarwal (PRT)
All the class teachers and co – class teachers
 
9
Scouts & Guides Committee
Mr. C B Mishra I/C (TGT-ENG)
Mrs. Savita Jaiswal (TGT-LIB)
Mr. Intekhab Alam (TGT-WE)
Mrs. Anshul Saroha (PRT)
Ms. Nikita (PRT)
 
10
Cub & Bulbul Committee
Mr. M Upadhyay I/C (PRT-MUSIC)
Ms. Seep Agrwal (PRT)
Ms. Nikita (PRT)
 
11
Library Committee
Mrs. Savita Jaiswal I/C (TGT-LIB)
Ms. Pooja Kumari  (PGT-ENG)
Mrs. Savita Singh (PRT)
 
12
a)      Science Committee
b)      National Children Science congress
Mr. V K Gupta I/C (PGT-BIO)
Mr. Amir Ahamad (PGT PHY)
      (PGT-CHEM)
 
13
Adolescence education   Committee
Mr. V K Gupta I/C (PGT-BIO)
Mrs. Savita Jaiswal (TGT-LIB)
Mrs. Savita Singh (PRT)
 
14
Science Olympiad
Mr.Amir Ahmad I/C (PGT-PHY)
Mr. V K Gupta (PGT-BIO)
       (PGT-CHEM)
 
15
Green school & IGB Green Building Contest
Mr. V K Gupta I/C (PGT-BIO)
Mr. Amir Ahmad (PGT-PHY)
Mr. C S Singh (PGT-CS)
 
16
Vidyalaya Patrika
Mr. Harishankar  I/C (PGT-HINDI)
Ms. Pooja Kumari (PGT-ENG)
Mr. C B Mishra (TGT-ENG)
Mrs. Savita Singh (PRT)
 
17
Publication of News letter
Mrs. Savita Singh I/C (PRT)
Mr. Intekhab Alam (TGT-WE)
Ms. Nikita (PRT)
Mr. Harishankar (PGT-Hindi)
 
18
Social Science Exhibition
Mr. R A Ram I/C (TGT-S.St)
Mr. M. Upadhyay (PRT-MUSIC)
Mr. Kalyani Mishra (PRT)
Ms. Nikita (PRT)
Ms. Seep Agrwal   (PRT)
 
19
Discipline Committee
Mr. V K Gupta I/C (PGT-BIO)
Mrs. Payal Yaduvashi (PGT-MATHS)
Ms. Pooja Kumari (PGT-ENG)
Mr. C S Singh (PGT-CS)
Mr. Shyam kumar (TGT-ART)
Mr. Intekhab Alam (TGT-WE)
All class teachers & co-class teachers
 
20
Work Experience Dept.
Mr. Intekhab Alam I/C (TGT-WE)
Mr. Ganesh Kumar (TGT-PE)
Mr. H K Goojar (Sub Staff)
 
21
Art Dept.
Mr. Shyam Kumar I/C (TGT-ART)
       (PGT-MATHS)
Mrs. Kalyani Mishra (PRT)
Mrs. Savita Jaiswal (TGT-LIB)
 
22
Maths Olympiad
Mrs. Payal Yaduvanshi I/C  (PGT-MATHS)
         (TGT-MATHS)
Ms. Seep Agarwal (PRT)
 
23
Cleanliness Committee 
Ms. Pooja Kumari I/C  (PGT-ENG)
Mr. Ganesh Kumar (TGT-P&HE)
Mr. Shyam Kumar (TGT-ART)
Mrs. Kalyani Mishra   (PRT)
Mrs. Savita Jaiswal (TGT-LIB)
 
24
Medical Checkup Dept.
Mr. Ganesh Kumar I/C (TGT-P&HE)
Mr. Intekhab Alam (TGT-WE)
Mrs. Savita Singh (PRT)
Mrs. Anshul Saroha (PRT)
 
25
School Safety & Security Dept. / Alumni Committee 
Mr. C S Singh I/C (PGT-CS)
Mrs. Payal Yaduvanshi (PGT-MATHS)
Mr. V K Gupta (PGT-BIO)
Mrs. Savita Singh (PRT)
 
26
Co-Curricular Activities
Mr. Harishankar I/C  (PGT-HINDI)
Ms. Pooja Kumari (PGT-ENG)
Dr. B. K. Mishra (TGT-SANSKRIT)
Mr. C B Mishra (TGT-ENG)
Mr. R A Ram (TGT-S.St)
 
27
Pustakopahar
Mrs Savita Jaiswal I/C (LIBRARIAN)
Ms. Pooja Kumari (PGT-ENG)
Mr. V K Gupta (PGT-BIO)
All the Class Teacehrs
 
28
Awakened Citizen Programme
Mr. Amir Ahmad I/C(PGT-PHY)
Mr. Intekhab Alam (TGT-WE)
Mr. Ganesh Kumar (TGT-P&HE)
Mr. C B Mishra (TGT-ENG)
Mrs. Savita Jaiswal (LIBRARIAN )
 
29
POCSO
Ms. Pooja Kumari I/C (PGT-ENG)
Mr. Amir Ahmad (PGT-PHY)
Mrs. Savita Jaiswal (LIBRARIAN)
Mrs. Savita Singh (PRT)
Ms. Nikita (PRT)
Ms. Seep Aggarwal  (PRT)
 
30
Bala concept Implementation  
Mr. Shyam Kumar I/C (TGT-ART)
Mr. Intekhab Alam (TGT-WE)
Mr. Ganesh Kumar (TGT-PE)
Mr. M Upadayay (PRT-MUSIC)
 
31
Back to basics
Mr. Harishankar I/C (PGT-Hindi)
Mr. C B Mishra (TGT-ENG)
Mrs. Savita Singh (PRT)
 
32
Tarunotsava
Mr. V K Gupta I/C (PGT-BIO).
Mrs. Payal Yaduvanshi (PGT-MATHS)
Mr. Harishankar (PGT-HINDI)
 
33
Jigyasa Project       
Mr. V K Gupta I/C (PGT-BIO)
Ms. Pooja Kumari (PGT-ENG)
Dr. B K Miahra (TGT-SANSKRIT)
 
34
Sexual Harassment Committee at workplace
Ms. Pooja Kumari I/C (PGT-ENG)
Mrs. Kalyani Mishra (PRT)
Mrs. Savita Jaiswal (LIBRARIAN)
Mr. Harishankar (PGT-HINDI)
Mr. R A Ram (TGT-S.St)
 
35
Time Table Committee
Mrs. Payal Yaduvanshi I/C (PGT-MATHS)
Ms. Pooja Kumari (PGT-ENG)
Mr. Ganesh Kumar (TGT- P&HE)
Mr. Shyam Kumar (TGT-ART)